🛍️ Sleva 500 Kč s kódem JARO500 při nákupu nad 2000 Kč nebo sleva 1000 Kč s kódem JARO1000 při nákupu nad 5000 Kč, neplatí na zboží v akci. 🛍️

Staráte se o své lůžkoviny správně?

V posteli trávíme velkou část života. Aby se nám v ní dobře spalo a odpočívalo, jde důležité nejen zvolit správné materiály, ale především se o ně pravidelně starat, aby se nám z postele nestala líheň bakterií a plísní. Poradíme vám, jak se o své lůžkoviny starat, aby byly vždy svěží a sloužily vám spoustu let.

Jak pečovat o peřinu?

Peřinu je třeba pravidelně větrat. Nechte ji často větrat na čerstvém vzduchu, nebo alespoň přes zábradlí, aby měla šanci dostatečně proschnout a nedržela se v ní vlhkost. 

Prát nebo čistit většinou stačí dvakrát ročně, ale pokud vás trápí noční pocení, perte ji častěji (jednou za 3-4 měsíce). Než svou peřinu nacpete do pračky a zapnete ji, najděte štítek a důkladně si přečtěte, z jakého materiálu je peřina vyrobená, zda a na kolik stupňů je možné ji prát. Přikrývky z dutého vlákna nebo bavlny je většinou možné bezpečně prát v pračce, ale péřové či vlněné deky budou v některých případech vyžadovat odborné čištění. 

Praní přikrývky v pračce:

  • Teplotu a režim praní volte dle konkrétní přikrývky - vždy sledujte štítek, na kterém najdete maximální teplotu pro praní a sušení
  • Tuto teplotu nepřekračujte, aby nedošlo k poškození vláken. 
  • Nepoužívejte bělící prostředky obsahující chlór.
  • Ujistěte se, že je peřinu možné sušit v sušičce - a pokud ano, zvolte nízký stupeň a sušte až do vyprchání veškeré vlhkosti.
  • Nežehlete.

Tip: Většinu přikrývek z dutého vlákna je možné prát na 40 až 60 °C, ale pokud požadujete vyšší hygienický standard, pořiďte si vyvařovací přikrývku - Mirabell je naše vyvařovací řada, kterou lze prát až na 95 °C a sušit na 120 °C.

Jak pečovat o polštář?

Stejně jako peřinu je třeba i polštář nechat pravidelně větrat na čerstvém vzduchu, nechávat ho důkladně proschnout a alespoň dvakrát ročně důkladně vyčistit. A stejně jako u peřiny je klíčové vědět, z jakého materiálu je váš polštář vyrobený a jakým způsobem je možné jeho jednotlivé části čistit. 

Většina polštářů má ochranný potah a vnitřní náplň. Zatímco ochranný potah lze vždy prát, u výplně sledujte materiál - polštáře z dutého vlákna lze většinou prát v pračce, ale paměťové polštáře, péřové nebo vlněné výplně do pračky nepatří. Stejně jako u přikrývek je třeba se v případě potřeby obrátit na odbornou čistírnu.

Praní polštáře v pračce:

  • Potah a polštář perte samostatně.
  • Perte na doporučenou teplotu, kterou nepřekračujte.
  • Nepoužívejte bělící prostředky obsahující chlór.
  • Ujistěte se, že je polštář možné sušit v sušičce - a pokud ano, zvolte nízký stupeň a sušte až do vyprchání veškeré vlhkosti.
  • Nežehlete.

Jak pečovat o podložky, toppery a matrace?

Matracové podložky a chrániče se většinou skládají z jedné části, kterou lze snadno prát v pračce - opět si pohlídejte doporučenou teplotu praní a sušení. Stejně jako polštáře a peřiny je doporučujeme prát alespoň dvakrát ročně, sušit do úplného vyprchání vlhkosti a nežehlit.

Matracové toppery se skládají ze dvou částí - ochranného potahu, který lze prát v pračce a jádra, které - v závislosti na jeho materiálu - je většinou možné čistit pouze chemicky. Čištění je vhodné provádět alespoň jednou ročně a praní potahu dvakrát ročně. Pozor - do běžné pračky se většinou vejde pouze potah topperu do velikosti 140x200 cm, větší potahy vyžadují velkokapacitní pračku.

Matrace je vhodné čistit alespoň jednou ročně. Ochranný potah matrace vyperte a matraci důkladně vysajte, otřete vlhkým hadříkem a nechte ji důkladně proschnout a vyvětrat.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz