Velký průvodce materiály: Víte, v čem spíte?

Vlastnosti peřin, polštářů a povlečení jsou z velké míry dané materiály, ze kterých jsou vyrobeny. Abyste tedy vybrali lůžkoviny, které budou splňovat vaše požadavky, je třeba se seznámit s výhodami i nevýhodami konkrétních materiálů. Pojďte s námi zjistit, který materiál je právě pro vás ten pravý a proč!

Bavlna

Bavlna je nejoblíbenější přírodní materiál nejen v ložnici. Je příjemná na dotek, prodyšná a dobře saje pot. Využívá se především jako povrchová tkanina polštářů a přikrývek a samozřejmě na povlečení. Nevýhodou může být větší mačkavost, která ale souvisí se zpracováním bavlněných vláken. Bavlněná vlákna totiž mohou projít nejrůznějšími úpravami, které mohou částečně měnit vlastnosti výsledného produktu. Například:

  • Flanel je materiál vzniklý česáním bavlněné příze po obou stranách. Na povrchu má jemná vlákna, díky čemuž je hřejivější než hladká bavlna. 
  • Bavlněný satén je chladivější a na pohled lesklejší a hladký - díky atlasové vazbě je výsledný materiál také odolnější a pevnější.
  • Mako bavlna je zase pletenina vyrobená z bavlněných přízí s dlouhým staplem a vyšší pevností. Je hřejivější, pevnější a odolnější než hladká bavlna.
  • Perkál bavlna je velmi jemná měkká tkanina příjemná na omak - využívá se proto především při výrobě povlečení.
  • Krep je bavlněný materiál, který si zachovává všechny vlastnosti bavlny, ale navíc ho není potřeba žehlit.
  • Jersey bavlněný úplet je charakteristický svou pružností, která se podobá například pružnosti bavlněných trik. Tento materiál není nutné žehlit, je teplejší než hladká bavlna nebo bavlněný satén, ale není tak hřejivý jako flanel. 

Pozor na kvalitu: Kvalitu bavlněné látky určuje počet nití. Při výběru se určitě vyplatí udělat menší průzkum a sledovat hmotnost na na cm2 - čím vyšší hmotnost, tím kvalitnější materiál.

Lyocell (tencel)

Lyocell je přírodní vlákno, které je nadmíru šetrné k životnímu prostředí. Vyrábí se z eukalyptového dřeva, ze stromů pěstovaných v trvale obnovovaných porostech. Je to měkký, jemný materiál, na omak velmi příjemný a nemačkavý. Vyniká svou prodyšností, lehkostí a je chladivý na dotek. Je velmi podobný viskóze, ale je odolnější a prodyšnější. Používá se především při výrobě povlečení a povrchů polštářů a peřin.

Bambus

Bambusová vlákna vynikají svou jemností, kterou lze přirovnat k hedvábí nebo kašmíru. Navíc jsou velmi pružná a mají řadu skvělých vlastností. Mají dobrou schopnost absorbovat vlhkost a vyrovnávat teplotní rozdíly. Nabízí až 4x vyšší savost než bavlna, má přirozeně antibakteriální vlastnosti a spolehlivě pohlcuje pachy. Výroba bambusových vláken navíc nezatěžuje životní prostředí.

 

Tip: Vlastnosti bambusových vláken využívá například přikrývka Bamboo proti pocení.

Konopná vlákna

Přírodní konopná vlákna zachycují vzduch, ukládají teplo a zároveň tak pomáhají regulovat tělesnou teplotu. Blahodárný účinek konopí se datuje již do 16. století. Při jeho pěstování není třeba žádných pesticidů nebo hnojiv a patří mezi rychle obnovitelné přírodní zdroje, je recyklovatelné a v přírodě lehce odbouratelné. Konopné vlákno velmi dobře saje vlhkost, nezpůsobuje žádné alergie, omezuje vznik plísní a má antibakteriální vlastnosti. 

Tip: S konopnými vlákny se setkáte například ve výplni přikrývky Climafit.

Peří

Pokud hledáte lůžkoviny, které vám vydrží věky, vsaďte na peří. Peří je přírodní materiál, který se využívá jako výplň peřin a polštářů. Má skvělé tepelně izolační vlastnosti, odvádí od těla přebytečnou vlhkost a nabízí neopakovatelný komfort. Moderní péřové lůžkoviny jsou prošity tak, aby nedocházelo ke kumulaci výplně na jedné straně a jako povrchový materiál využívají speciální tkaninu, která zabraňuje prolézání peří ven. 

Tip: V peří se na rozdíl od dutého vlákna či vlny dobře daří roztočům. I když tedy nejsou péřové peřiny a polštáře  pro alergiky přímo nevhodné, budou vyžadovat častější údržbu.

Vlna

Vlna je známá svými skvělými termoregulačními vlastnostmi. Skvěle vyrovnává vlhkost a pomáhá řešit noční pocení. Reguluje optimální teplotu těla a je obzvláště vhodná pro astmatiky a alergiky. Lůžkoviny z vlny jsou bezúdržbové a podobně jako ty z peří vám vydrží věky. Vybírat můžete z velbloudí, ovčí či kašmírské vlny. Všechny mají podobné vlastnosti, ale velbloudí vlna se vyznačuje větší jemností, a tak jsou například přikrývky z velbloudí vlny lehčí než ty z ovčí.

 

Tímto jsme pokryli přírodní materiály. Nyní se pojďme podívat na ty syntetické.

Polyester

Syntetická polyesterová vlákna se mohou vyskytovat prakticky ve všech textilních výrobcích. Polyester je lehký, pevný, odolný proti poškození, ale má nízkou savost. Polyester má vynikající pevnost, odolnost a obecně se málo krčí. Je rychleschnoucí, drží tvar a je známý pro jeho schopnost dobře zachovávat barvy. Polyester je odolný a cenově dostupný materiál a stejně jako bavlna prochází řadou různých úprav, díky kterým nám vznikají různé typy materiálů s odlišnými vlastnostmi.

 

  • Satén” - lesklý materiál, který se využívá především při výrobě povlečení a prostěradel. Nabízí zajímavý vzhled, ale není prodyšný a výrazně klouže. Není proto vhodný pro osoby se zvýšenou potivostí a osoby citlivé na chlad.
  • Mikrovlákno je velmi hebký a na omak jemný materiál. Je skvělé pro alergiky, rychle schne a není potřeba jej žehlit. Důležité je sledovat kvalitu - nekvalitní mikrovlákno bývá špatně prodyšné a náchylné k tvorbě žmolků. Využívá se především jako povrchový materiál.
  • Duté vlákno je nejlehčí textilní materiál a využívá se především jako výplň peřin a polštářů. Je měkké, nadýchané a vzdušné. Má skvělé antialergenní vlastnosti, snadno se udržuje a dalšími úpravami může nabízet řadu skvělých vlastností. Navíc je na rozdíl od přírodních materiálů cenově dostupnější. Stejně jako u mikrovlákna je potřeba sledovat kvalitu materiálu - levnější a méně kvalitní dutá vlákna brzy ztratí svou nadýchanost a začnou hrudkovat. 

Tip: V naší nabídce přikrývek z dutého vlákna najdete v Čechách vyrobené peřiny s mnoha zajímavými úpravami a vlastnostmi - například přikrývku Aloe Vera pro hluboký spánek, přikrývku Greenfirst s ochranou proti roztočům nebo termoregulační přikrývku Vital.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz