❣️ Sleva 20% s kódem POLSTAR20 ❣️ Platí na nezlevněný sortiment při nákupu nad 999 Kč do 30.6.2024. Nevztahuje se na matrace a postele.

Co o vašem vztahu vypovídá poloha, ve které s partnerem usínáte?

To, v jaké poloze spíte, vypovídá nejen o vaší povaze, ale také tom, jak harmonický máte vztah s partnerem. Aspoň to tvrdí experti, kteří už provedli nesčetně výzkumů, jak usínání partnerů koresponduje s tím, jak se ve vztahu cítí. Najdete se?

Nezáleží na poloze, ale vzdálenosti a dotecích

Společných spacích poloh existuje několik, v zásadě s partnerem můžete spát zády k sobě, tvářemi k sobě nebo tvářemi jedním směrem. Spokojenost ve vztahu ani tak neznačí to, kterou ze tří poloh preferujete, jako to, jak daleko od sebe ležíte a zda se dotýkáte.

  • Zvýzkumu vědců z univerzity Hertfordshire vyplývá, že „partneři spící vzdáleni do dvou centimetrů, jsou spokojenější než páry spící téměř půl metru od sebe“.
  • Nejčastěji podle studie spávají partneři zády k sobě, jen čtyři procenta partnerů spí natočených tvářemi k sobě. Vzájemně se dotýká přibližně třetina párů.

Podle psycholožky C. Sweet se mohou polohy spících párů postupným vývojem vztahu měnit. To, jak si s partnerem lehnete, navíc ovlivňuje únava nebo nepříjemná nemoc.

Která je vaše oblíbená poloha a na co ve vašem vztahu poukazuje?

  • Lžičky - Tradiční pozice, ve které muž zezadu ochranitelsky objímá schoulenou ženu. Spávají tak velmi zamilované páry žijící ve vztahu plném důvěry. Partneři se mohou v objímání střídat, což svědčí o vyrovnanosti vztahu.
  • Vzdálené lžičky - Některé páry se postupně z těsných lžiček odsunou. Tato poloha svědčí o vyzrálosti jejich vztahu, o vzájemné lásce, porozumění a umění se dohodnout.

  • Tváří v tvář - Jste na začátku vztahu a nemůžete se jeden druhého nabažit? Pak pravděpodobně spíte tváří v tvář a obětujete své pohodlí na úkor možnosti si o chvíli déle povídat.
  • Zády k sobě, zadky k sobě - V této poloze spí partneři po nějaké době vztahu, kdy už dávají přednost pohodlí. Vyjadřuje svobodu, důvěru, ukazuje, že se s partnerem navzájem potřebujete, jste si hodně blízcí a máte doma pohodu.
  • Každý zvlášť - Spíte nezávisle na sobě, každý na své straně postele? Pak jste se pravděpodobně pohádali. Pokud takto spíte od začátku, je ve vašem vztahu vše v pořádku. Pokud jste se ale oddělili postupně, znamená to, že váš vztah postupně slábl a má problémy.
  • Žena na mužově rameni - Partner nabízející rameno projevuje své ochranitelské tendence. Může však jít také o dominanci a tendenci řídit život nejen sobě, ale i partnerce. Čím více se žena přitulí, tím větší ukazuje oddanost.
  • Muž roztažený, žena se přizpůsobuje - Muž, který si lehne, rozvalí se a vůbec se nestará o to, zda má partnerka pohodlí nebo projevuje zájem o vzájemný dotek, je sebestředný a ve vašem vztahu pravděpodobně není vše v pořádku.
  • Muž se tiskne ženě do náručí - I muži mají své slabší dny, kdy jsou smutní, bojují s problémy, potřebují cítit pocit bezpečí i to, že tady pro ně partnerka je. Je-li ale tato poloha na denním pořádku, vyjadřuje mužovu extrémní zranitelnost, schovává se u vás a pocit, že je zpátky u „maminky“.

 

Samostatnou kapitolou je spaní v oddělených ložnicích, ke kterému se partneři uchylují například pro to, aby se vzájemně nerušili a byli si „vzácnější“.

Milostnému životu moc neprospívá ani společně spaní s dítětem, prohlubuje se ale tak ale vztah rodičovský, tzn. něco za něco.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz