Kvalitní spánek má nezanedbatelný vliv na Alzheimerovu chorobu
21. září si připomínáme Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Nemocí, která je nejčastější příčinou demence, trpí v České republice odhadem 150 tisíc lidí a jejich počet stále roste. Ač ji vědci neustále studují, nenašli na ni ještě lék, umíme pouze zpomalit její projevy. Poslední výzkumy ale ukazují, že velký vliv na rozvoj Alzheimera má nedostatek spánku.
Jak se projevuje Alzheimerova choroba?
Původ Alzheimerovy choroby je nám zatím skryt. Začíná se projevovat pozvolna a u každého pacienta je její průběh různě rychlý. Nezvratně narušuje část mozku a vede k postupnému poklesu tzv. kognitivních funkcí jako je například paměť. Jaké příznaky chorobu doprovázejí?
- časté zapomínání
- problémy s vykonáváním běžných činností
- problém s řečí
- místní i časová dezorientace
- zhoršující se racionální úsudek
- problémy s abstraktním myšlením
- neobvyklé změny nálad a chování
- změna osobnosti
Nemoc se nejčastěji objevuje u starších lidí, většina nemocných má více než 65 let. Nestává se ale ojediněle, že Alzheimerovou chorobou onemocní i lidé kolem 30 – 40 let.
Spánek poslouží jako prevence i léčba nemoci
Jak už bylo řečeno, přesná příčina nemoci není známa, lze tedy jen těžko shrnout preventivní opatření, která by možnost výskytu nemoci eliminovala na minimum. Vědci obecně doporučují dodržovat zdravý životní styl, vyrovnanou skladbu jídelníčku, pravidelně cvičit, trénovat mozek a aktivně trávit čas s rodinou a přáteli.
Z několika různých studií však vyplývá, že velkou měrou ovlivňuje výskyt Alzheimerovy choroby spánek. Za propuknutím nemoci totiž stojí přebytek škodlivého proteinu zvaného beta-amyloid. A kvalitní spánek tento protein v těle eliminuje.
Vedoucí týmu vědců z Washington University v St. Louis, profesor Dr. David Holtzman, toto tvrzení komentuje slovy:
- „Ukázalo se, že nekvalitní spánek zvyšuje hodnoty proteinu spojeného s Alzheimerovou chorobou. Myslíme si, že chronické problémy se spánkem ve středním věku mohou vést k vyššímu riziku choroby ve stáří.“
Neurolog Matthew Walker s týmem vědců ve své studii objevili podobnou spojitost.
- „Našli jsme přesvědčivou souvislost mezi zvýšením proteinu beta-amyloid a nekvalitním spánkem. Kvalitní spánek pomáhá zbavovat mozek toxických látek, které poškozují mozkové buňky. Spánek se do budoucna může stát terapií proti ztrátě paměti u starších lidí i u těch, kteří již demencí trpí.“
Tyto objevy znamenají naději, že by mohla medicína v budoucnu nalézt proti této zákeřné nemoci účinný lék. Do té doby se preventivně naučte lépe spát! Aktivně bojujte s poruchami spánku, které jej ruší, spěte na kvalitní matraci, která vám poskytne kvalitní oporu, a v neposlední řadě dodržujte všechna doporučení odborníků.