Víte, na jaký rošt uložit vaši novou matraci?

Vybrat kvalitní matraci je v dnešní době oříšek. Zorientovat se mezi všemi materiály, konstrukcemi, výškami, tuhostmi i povlaky by zasloužilo přinejmenším vysokoškolský titul. Že už jste vybrali? Výborně. Teď ještě zbývá otázka, na jaký rošt tu vaši vyvolenou uložit. Pojďme se na to dnes spolu podívat.

Nejtěžší rozhodnutí ve výbavě ložnice, kvalitní matraci, máte tedy za sebou. Aby ale stoprocentně splňovala všechny vlastnosti, díky kterým vyhrála nad ostatními, potřebuje adekvátní oporu. Ne každou matraci můžete uložit na pevnou desku nebo polohovatelný rošt. Jak je na tom ta vaše?

Pěnová matrace

Pro všechny matrace označené jako pěnové, ať už z líné pěny, Flexifoam® pěny, studené, PUR či BIO pěny, platí, že jsou velmi elastické a přizpůsobivé. Potřebujete jim jen zajistit dostatečnou prodyšnost.

Díky své elasticitě se výborně hodí na polohovatelné rošty, ať už vyberete manuálně nebo elektricky ovládané, s možností polohovaní jen pod zády nebo i pod nohami.

Vystačíte-li si s pevným podkladem, postačí i obyčejný laťkový rošt z pevných příček. Větší pohodlí ale zajistí lamelový rošt, který pružněji reaguje na tlak těla. Pro všechny doporučené rošty platí, že matraci zajišťují dostatečnou cirkulaci vzduchu a nedrží vlhkost.

Latexová matrace

Latexové matrace jsou vyrobeny ze směsi přírodního a umělého latexu, jsou stoprocentně antialergenní, prodyšné a velmi pružné.

Podklad latexové matrace musí být prodyšný. Neukládejte ji tedy na pevnou desku. Volte laťkový nebo lamelový rošt. Díky své elasticitě je také vhodná na polohovatelné rošty, dokonce ještě více než matrace pěnová.

Pružinová matrace

Není pružina jako pružina. Na trhu se dnes objevují buď klasické pružinové matrace, které mají pružiny rozmístěny po celé ploše nebo modernější taštičkové matrace, které mají každou pružinu zašitou zvlášť v textilních sáčcích.

Ať u jste sáhli po jakékoliv, platí, že je velmi prodyšná a uložit ji můžete i na pevnou desku. Lepší však vždy bude pevný laťkový nebo lamelový rošt. Nehodí se na polohovatelné rošty.

Matrace s kokosovou vrstvou

Matraci vyrobenou z čistě kokosového vlákna na trhu nenajdete. Kokosová vlákna slouží pouze jako zpevňující vrstva, zvyšují tvrdost a odolnost matrace.

Stejně jako pro pružinové matrace platí, že byste matraci s kokosovými vlákny neměli ohýbat. Hrozí totiž, že by se mohla vlákna deformovat. Určitě se tedy vyhněte polohovacím roštům.

Uložit ji můžete třeba na pevný lamelový rošt, který matraci zajistí dostatečnou podporu i odvětrávání a vám dostatečný komfort.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz