🛍️ Sleva 500 Kč s kódem JARO500 při nákupu nad 2000 Kč nebo sleva 1000 Kč s kódem JARO1000 při nákupu nad 5000 Kč, neplatí na zboží v akci. 🛍️

Jak vybrat matraci? Druhy matrací a jejich vlastnosti

Vaše matrace zásadně ovlivňuje, jak se ráno probudíte. Zda budete odpočatí, uvolnění a bez bolesti. Proto je její výběr opravdu důležitý a při výběru matrace je potřeba zvážit řadu faktorů. Poradíme vám, jak zjistíte, která matrace je pro vás ta pravá.
833-7_m60af589c55126

Tipy pro výběr správné matrace:

 1. Matraci vybírejte s ohledem na svůj věk, váhu a zdravotní stav.
 2. Myslete na to, že by matrace měla být vždy alespoň o 20 až 30 cm delší než vy.
 3. Pokud si pořizujete novou matraci, zvažte, zda rovnou nepořídit i nový rošt.
 4. Berte v potaz, zda s kým budete matraci sdílet - pokud budete sdílet jednu velkou matraci na příklad s partnerem/partnerkou, je potřeba vybrat typ, které nepřenáší pohyb. Možná zjistíte, že máte jiné potřeby a že budete potřebovat každý svoji matraci s jinými vlastnostmi.
 5. V jaké poloze usínáte? Pro spánek na boku je například nutná zónová matrace, která ustoupí ramenu a umožní tak páteři ležet v rovině.
 6. Nezapomeňte zvážit také další požadavky - pokud vás například trápí noční pocení, hledejte extra prodyšnou matraci a pokud trpíte alergií, hledejte matraci vhodnou pro alergiky.

O co se zajímat?

 • materiál a jeho vlastnosti
 • tvrdost matrace
 • prodyšnost
 • rozměry a nosnost

Typy matrací a jejich vlastnosti

Jsou velmi vzdušné a skvěle odvádějí vlhkost, takže zajišťují vysokou úroveň hygieny a jsou vhodné i pro ty z vás, které trápí noční pocení. Jsou elastické, tvarově stálé a bývají tvrdší, takže jsou vhodné i pro děti.

Tip: Naše matrace ze studené pěny se pohybují mezi stupni tvrdosti 5,5 a 9,5. Každá matrace má měkčí a tvrdší stranu. Jsou pohodlné, prodyšné a mají zpravidla dlouhou životnost.

Matrace z paměťové pěny se přizpůsobí tvaru vašeho těla, nevytváří tlakové body, takže zabraňuje vzniku proleženin, zmírňuje bolest zad, ulevuje kloubům a stabilizuje tělo v optimální poloze. Je tedy obzvlášť vhodná pro každého, kdo chce konečně vstávat bez bolesti.

Tip: V naší nabídce naleznete ortopedické paměťové matrace s tuhostí v rozmezí mezi stupni 4 a 8,5

Vzdušnost je hlavní výhodu pružinové matrace. Jedná se o nejvzdušnější druh matrace, který se hodí i do vlhčího prostředí i pro ty z vás, které trápí noční pocení. Každá z pružin je uložená v samostatném pouzdře, což prodlužuje jejich životnost a zlepšuje rozložení váhy těla. Taštičkové matrace také minimalizují přenos pohybu, a tak jsou vhodné do manželskžch postelí.

Tip: Moderní pružinové matrace kombinují pružinové taštičky a různé druhy pěn, a tak se hodí jak na pevný podklad, tak na lamelové rošty.

Latexové matrace mají jádro vytvořeno z latexové pěny, jejíž nejzákladnější vlastností je vysoká pružnost, tvarová stálost a vynikající odvod par. Matrace z latexové pěny jsou alergicky neutrální, odolné proti plísním a bakteriím.

Naše tipy na nejoblíbenější matrace:

Jednou z nejoblíbenějších matrací našich zákazníků je matrace z paměťové pěny Super Fox, která se vyrábí hned v několika výškách - 20, 22, 24 a 26 cm. 

 • Horní pěnu tvoří paměťová pěna, která dokonale kopíruje linie těla a působí jako stav beztíže. 
 • Pod paměťovou pěnu jsou navrženy skladby studených pěn, aby matrace měla současně pevnou základnu a nepůsobila příliš měkkým dojmem. 
 • Matrace disponuje delší záruční lhůtou na jádro 6 let. 
 • Potah matrace je doplněný o odvětrávací mřížku kolem celého obvodu, aby se v ní zbytečně nedržela vlhkost.

Naopak pro zákazníky, kteří jsou dostatečně fit a netrápí je časté bolesti jakékoliv části těla, jsou vhodnější tvrdší matrace Amundsen nebo Romatika Kašmír. Tyto matrace spadají do kategorie tvrdších matrací, disponují sedmi anatomickými zónami a jsou dokonale odvětrávané.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz