Chcete spát jako v bavlnce? Pořiďte si povlečení z egyptské bavlny

Co si představíte pod pojmem luxusní povlečení? Většina lidí takové, které je ušité ze saténu nebo damašku. Bavlna se považuje za nejpříjemnější a nejtradičnější materiál, ale jen málokdo by ji zařadil do kategorie luxusní. Jste stejného názoru? V tom případě vás překvapí egyptská bavlna.

Bavlna je materiál, který zahrnuje celé množství podskupin. Slyšeli jste třeba o Pima bavlně, egyptské bavlně nebo bavlněném saténu? V následujícím článku vám bavlnu, a zejména tu egyptskou, představíme blíž.

BAVLNA SE OD SEBE ODLIŠUJE DÉLKOU VLÁKEN

Kvalita bavlny se odvíjí od délky vláken ve staplech. Stapl je malý chomáček, který roste okolo semena rostliny bavlníku a čím delší vlákna má, tím kvalitnější je odrůda bavlny.

Setkat jste se tedy mohli s Pima bavlnou, ze které se šije povlečení v kvalitě perkál, ale také s bavlněným saténem s atlasovou vazbou, která mu propůjčuje hebkost a lesk. Pokud jste v ruce drželi povlečení s označením Mako-satén, byla pro jeho výrobu použitá zmiňovaná egyptská bavlna.

PROČ JE EGYPTSKÁ BAVLNA NEJLUXUSNĚJŠÍM MATERIÁLEM NA SVĚTĚ

Své postavení na trhu si tento materiál vydobyl zejména kvůli své struktuře, pevnosti a hebkosti. Jeho vlákna jsou dlouhá 30–34 milimetrů, takže výsledná látka je velmi hustá. Na každý čtvereční palec se používá zhruba 200–300 nití. Díky tomu je povlečení neuvěřitelně jemné a zároveň vysoce odolné.

Povlečení z egyptské bavlny (označované také jako Mako-satén) vás uchvátí nejen na omak, ale také svým vzhledem. Vyššího lesku se dosahuje speciálním výrobním postupem zvaným mercerizování. Látka díky němu působí honosnějším a luxusnějším dojmem. V tomto povlečení můžete na rozdíl od saténu spát celoročně.

Označení egyptská není ani tak odkazem k zemi původu, ale spíše označuje kvalitu vláken. Tento typ bavlny pro svůj růst potřebuje specifické klimatické podmínky, které nejsou omezené jen na jeden kontinent nebo zemi. Pěstovat ji tedy kromě Egypta lze i v USA, Indii, Číně, Súdánu i Rusku.

JAK SI VYBRAT SKUTEČNĚ LUXUSNÍ POVLEČENÍ

  1. Zaměřte se na kvalitu příze – hodnota by měla dosahovat nejméně 20, ale ideálně 50 NE (NE je jednotka kvality příze). Pokud tuto hodnotu nenajdete na štítku, povlečení si osahejte a zkuste se přes ně podívat. Na dotek by mělo být hladké a příjemné. Pokud je látka až příliš průhledná, je nekvalitní a nebude mít dlouhou životnost.
  2. K povlečení si přivoňte. Nemělo by být cítit použitými barvami.
  3. Důkladně prostudujte švy. Měly by být šité těsnými rovnými stehy o hustotě 5 stehů do 1 centimetru. Držte se zlatého pravidla, že čím více stehů, tím delší životnost povlečení bude.
  4. Podívejte se na složení materiálu a dejte přednost tomu přírodnímu. Umělá vlákna mohou být příjemná na dotek a nemusejí vyžadovat žehlení, ale spánek v nich nemusí být nejpohodlnější.
  5. Také země původu je odrazem kvality. Luxusní povlečení se vyrábí především v České republice, ale také v Itálii, Francii, Německu a v dalších vyspělých evropských zemích.

 

Při pořizování povlečení nešetřete. Věřte, že za vyšší cenu dostanete skutečnou kvalitu, která za to stojí.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz