🛍️ Sleva 500 Kč s kódem JARO500 při nákupu nad 2000 Kč nebo sleva 1000 Kč s kódem JARO1000 při nákupu nad 5000 Kč, neplatí na zboží v akci. 🛍️

5 zásad pro delší životnost matrace

Koupili jste si skvělou matraci, leží se vám každou noc jako v bavlnce. Po roce už to ale není ono, matrace už není tak měkká a pružná a začíná být proleželá. Znáte to? Přečtěte si jednoduché zásady, díky kterým vám bude matrace sloužit mnohem déle. 

Jak pečovat o matraci?

Představte si, že jste si u nás pořídili třeba matraci Tropico Amundsen. Má čtyřvrstvé jádro, nadstardartní výšku 26 cm, speciálně tvarované profily se starají o správnou oporu páteře ve všech polohách a matrace je velmi prodyšná a pružná. Leží se vám jako na obláčku a chcete, aby to tak bylo co možná nejdéle. Jak na to?

  1. Matraci otáčejte a větrejte: Matraci pravidelně otáčejte, třeba pokaždé, když perete její potah. Než ji otočíte, postavte ji na chvíli na čerstvý vzduch (slespoň k oknu, ideálně ven).

  2. Udržujte matraci čistou: Pokaždé, když měníte ložní prádlo, matraci vysajte. Praní potahů se doporučuje při každé druhé výměně ložního prádla.

    Častou údržbou výrazně snížíte množství prachu v matraci a tím i populaci roztočů. V 10 gramech prachu žije přibližně 25 000 roztočů. Zvláště alergici by měli matrace čistit velmi často.

  3. Matraci chraňte: Ideální je, pokud má matrace snímatelný potah se zipem po celém svém obvodu, který umožňuje jednoduché sejmutí a vyprání. Skvělým doplňkem výrazně prodlužujícím životnost matrace je matracový chránič. Obzvlášť, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, bude se hodit nepropustný chránič matrace, který ustojí nejednu noční nehodu.

  4. Matraci správně umístěte: Pro každou matraci je vhodný jiný podklad. Pro náš příklad je ideální lamelový rošt, aby matrace co nejlépe dýchala. Díky tomu se pod ní nehromadí tolik vlhkosti a netvoří se plísně. Z tohoto důvodu nikdy nevolte rovný neprodyšný podklad.

  5. Nezatěžujte matraci: Tohle pravidlo se vám bude dodržovat asi těžko, ale nedovolte svým dětem po matraci skákat. Ať se vyblbnou raději jinde. Vysoká zátěž při poskakování může zhoršit vlastnosti matrace.

    Zároveň matraci nezatěžujte ani těžkými předměty. Např. si na postel neodkládejte kufr při balení.


Může se to zdát jako náročná údržba časově i fyzicky, ale většina kroků se provádí při povlékání a nezabere více než několik desítek minut. Tento čas se vám bohatě vrátí na prodloužení životnosti matrace o několik let.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz