🛍️ Sleva 500 Kč s kódem JARO500 při nákupu nad 2000 Kč nebo sleva 1000 Kč s kódem JARO1000 při nákupu nad 5000 Kč, neplatí na zboží v akci. 🛍️

Dopřejte svým nejmenším kvalitní spánek. Poradíme, jak na to

Aby se dobře vyspali rodiče, musí se dobře vyspat i jejich děťátko. Pokud miminko dobře nespí, je to problém, který se dotýká nejen jeho, ale celé rodiny. Zjistěte, jak vašemu drobečkovi poskytnout ty nejlepší podmínky pro klidný spánek.

Teplo domova

Jedním z hlavních bodů je správná pokojová teplota. Dětský pokojíček by měl mít dostatečnou teplotu, ale nikdy by neměl být přetopený. Jak správnou teplotu poznat? Měla by vyhovovat lehce oblečenému člověku. Její hodnota se pohybuje mezi 16-20 °C.

Máma na dosah

Někdy děti špatní spí, protože jim rostou zuby, zlobí je kolika nebo mají hlad. Další možnou příčinou je to, že jim chybí máma. V tomto případě je nejlepší pořídit povijan, hnízdečko, zavinovačku nebo velký šátek. Děťátko do něj zabalte a uložte do postýlky. Miminko bude spokojené, protože se bude cítit bezpečně, v teple a pohodlně.

Zaveďte spánkové rituály

Abyste miminko na spánek připravili, je dobré před spaním provádět stejné úkony, které se budou opakovat každý den. Kromě toho, že budou tyto rituály dětem dávat jistotou, zároveň jimi vytváříte asociace a pozdější návyky. Každá maminka bude mít rituály jiné, ale obecně před spánkem funguje koupel, zatažení žaluzií nebo pohádka. Děťátko bude vědět, že je čas jít do hajan.

Ideální podmínky pro nerušený spánek

Už malé miminko vnímá prostor kolem sebe. Dobře se bude cítit v uklizeném a dobře vyvětraném pokojíčku. V přetopené místnosti by se zbytečně často budilo. V pokoji by neměla být žádná elektronika, která by dětský spánek rušila. Výjimkou je chůvička a dětský projektor. Ten je velmi účinný při uspávání dětí. Na stěnu se promítají hvězdičky nebo motivy spojené s vesmírem v různých klidných barvách, při jejichž sledování děti dobře usnou.

Připravte příjemnou atmosféru

Starší děti, které chodí do školy nebo školky, mohou špatně spát kvůli určité formě stresu. Je tedy dobré je před spaním zklidnit horkým čajem z meduňky nebo oblíbeným teplým mlékem s medem či agávovým sirupem. Dobrým pomocníkem vám bude i aromaterapie. Do vonné lampy nakapejte olej z levandule, heřmánku nebo meduňky, smíchejte s vodou a nechte odpařovat. Lampu samozřejmě postavte mimo dosah dětí. Miminkům můžete pořídit vonné polštářky plněné bylinkami a vložit jim je k nohám. Nejlepšími bylinkami pro klidný spánek jsou levandule nebo mateřídouška.

Pohodlná a bezpečná postýlka

Základem dobrého spánku je samozřejmě kvalitní postel s kvalitní matrací a dětskými lůžkovinami. Matrace pro děti musí mít jen jednu tuhost, aby poskytla dobrou oporu dětské páteři. Samozřejmostí je i peřina, polštář a povlečení z 100% přírodních materiálů. Chcete se dozvědět 8 rad, které zajistí vašemu drobečku pohodlný spánek? Sepsali jsme o tom článek.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz