❣️ Sleva 20% s kódem POLSTAR20 ❣️ Platí na nezlevněný sortiment při nákupu nad 999 Kč prodlužujeme do 31.7.2024. Nevztahuje se na matrace a postele.

Jak na rozhozený spánkový režim po prázdninách?

Vhodný spánkový režim je zásadní pro každého z nás. Klíčový je pak u malých školáčků, od kterých se očeká maximální nasazení a skvělé výkony ve škole i v kroužcích. Připravte děti na nový začátek školního roku! Jak? Čtěte dál.

Spánkový režim


Děti v předškolním věku potřebují v noci prospat 10 - 12 hodin. Malý školák potřebuje k regeneraci těla zhruba 10 hodin.

Spánek je důležitý nejen pro nabytí dostatečné fyzické energie. Dochází v něm k řadě dalších procesů. Pro školáky je jedním z nejdůležitějších

proces zpracování a ukládání nabytých vědomostí. Mozek si přebírá informace a škatulkuje do paměťových šuplíčků.

Nedohlédnete-li na spánkovou rutinu vašich dětí, může si zadělat na pořádných problémech ve škole.


Rozpoznat nevyspalé dítě od vyspalého je vskutku jednoduché.

  • Nevyspané dítě může být hyperaktivní, nepozorné, rozmrzelé, unavené, se špatným hodnocením.
  • Vyspané dítě čerpá výhody. Je soustředěné, podává lepší výkony a nosí domů lepší známky.

 

Přechod ke školnímu režimu

  • Příjemně

Zavzpomínejte a povyprávějte dětem své zábavné nebo zajímavé historky ze školních let. Do které třídy se chystá váš žáček? Zapátrejte, co nového se budou učit a zkuste je na nové vědomosti a zkušenosti šikovně navnadit.
Uvítá dítě před nástupem do školy například přestavbu pokoje, aby se mu v něm potom lépe učilo? Udělejte to! Změňte dětský pokoj k nepoznání. Začátek nového roku a návrat k učení pro něj bude snazší.

  • Postupně

Dohlédněte, aby děti minimálně hodinu před spaním nehráli počítačové hry, , nesledovali televizi či neklikali na mobilním telefonu.
Všechny tyto aktivity vedou k obtížnějšímu usínání a během školního roku musí vynaložit dostatek energie mimo zábavy především na své školní povinnosti.

O prázdninách mají děti obvykle volnější režim a není tajemstvím, že do svých postelí ulehávají pozdě večer a ráno naopak dlouho vyspávají. Školní režim vypadá bohužel přesně naopak.

Návrat k spánkové rutině se dětem snažte co nejvíce usnadnit. Můžete jim poslední prázdninový týden každý večer zkracovat například o 30 minut a stejně tak je probouzet o 30 minut dříve ráno.

Pro příjemnější usínání a kvalitní spánek dítěte můžete pořídit nový set polštáře a přikrývky. Bude se mu jistě spát jako na obláčku. :-)

  • Nově

Konec prázdnin můžete zakončit nějakou radostnou aktivitou. Zajděte si společně do kina nebo do divadla. Děti určitě ocení i zábavná centra a aquapark.


Vydejte se například společně na nákupy. Děti určitě ocení novou aktovku nebo nový a stylový outfit.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz