Základem kvalitního spánku je samozřejmě vhodná matrace a kvalitní rošt, ale ani polštář se nevyplácí podceňovat. Správně vybraný polštář podpoří kvalitu vašeho spánku. Noční pocení, bolesti krční páteře či časté buzení mohou být signálem, že nespíte na správném polštáři.
Nejčastější chyba při výběru polštáře
Základní chyba, které se dopouští nespočet našich zákazníků, je pořízení velkého polštáře 70 x 90 cm. Tento rozměr je však pro většinu lidí zcela nevhodný. Polštář by měl především sloužit jako podpora hlavy a krku - a končit tedy těsně u ramen. Většina lidí ho má ale položený až pod zády v oblasti lopatek a leží tedy třetinou těla na polštáři, což působí jako spouštěč bolesti za krkem a hlavy.
První rada při výběru polštáře tedy zní: Vybírejte spíše menší podlouhlejší polštáře o rozměrech např. 50 x 70 cm.
Vybíráme polštář podle polohy při spánku:
Hmotnost polštáře souvisí s množstvím náplně a tedy jeho výškou. Správná výška polštáře pomáhá udržovat vaši páteř v optimální poloze, a tak vybírejte následovně:
- Pro spáče na břiše je vhodná nižší hmotnost polštáře cca 1000 g.
- Pro ty, kteří nejraději spí na boku, je vhodná střední hmotnost polštáře cca 1100 g.
- Pro spaní na zádech doporučujeme nejvyšší hmotnost polštáře 1200 g.
Výšku a tím pádem hmotnost některých polštářů lze regulovat dle vaší potřeby. V naší nabídce najdete polštáře s označením “bez zipu”, “zip” a “zip+vak”:
- Polštáře bez zipu: nemají boční zip, nejde u nich tedy regulovat vnitřní náplň. Není tudíž možné prát povlak polštáře samostatně. Tyto polštáře tak mají o něco nižší životnost, ale zase bývají nejlevnější.
- Polštáře se zipem: mají boční zip, díky němuž lze regulovat vnitřní náplň. Ta ale není uložena v samostatném vaku, takže pokud budete chtít prát pouze samotný povlak polštáře, musíte si před praním náplň do něčeho uložit.
- Polštáře s označením zip+vak: patří k nejprodávěnější variantě s nejdelší životností. Mají boční zip a vnitřní náplň je uložena ještě v samostatném vnitřním vaku se zipem. Můžete prát tedy jen vnější povlak, čímž se výrazně prodlužuje životnost polštáře.
Vybíráme polštář podle materiálu:
Povrchový materiál:
- Polyester: nejekonomičtější, dobře poddajný materiál s dlouhou životností, ale počítejte s nízkou prodyšností.
- Bavlna: prodyšný, příjemný, ale dražší přírodní materiál.
- Směs bavlny a polyesteru: pevný materiál s možností vyvářky, pocitově hrubší, ale prodyšnější ve srovnání se 100% polyesterem.
Výplňové materiály:
Z hlediska výplně můžete vybírat z přírodních materiálů jako je například peří nebo ze syntetických materiálů jako je duté vlákno nebo paměťová pěna. Pamatujte ale na to, že polštář je vhodnější vybírat spíše dle vlastností, které jsou sice částečně dané materiálem, ale velkou mírou jeho zpracováním.
- Polštáře z dutého vlákna: běžné polštáře s širokou škálou materiálů, vlastností a rozměrů.
- Péřové polštáře: pro velmi náročné zákazníky, kteří hledají oporu a současně jemnost - tu nabízí kombinace prachového a klasického peří. Péřové polštáře jsou buď jednokomorové nebo tří komorové. U jednokomorového péřového polštáře je smíchano prachové peří s klasickým peřím v jednom vaku. U tříkomorového polštáře je jádro (vnitřní komora) plněna peřím a dvě vnější komory jsou naplněny prachovým peřím, který dodá polštáři tu vytouženou jemnost - velmi oblíbený je péřový polštář Charmbed Habit.
- Polštáře z paměťové pěny: dokonale se přizpůsobí vašemu tělu a jsou obzvláště vhodné při potížích s krční páteří. V naší nabídce najdete jak polštáře z paměťové pěny, tak polštáře z paměťových vloček či tyčinek.
Náš tip: Z hlediska funkce a hygienické údržby bychom jako vhodnou náplň doporučili tzv. syntetické kuličky, kterými jsou opatřeny všechny polštáře PiCaSo. Tyto kuličky plně nahrazují funkci peří, lze je prát na 60°C v pračce (při této teplotě hynou roztoči), nevytváří shluky na jedné straně polštáře jako např. polyuretanová pěna, která se navíc snadno deformuje. Polštář ze syntetických kuliček se navíc dobře natřásá, nezadržuje vlhkost a snadno vysychá.
Vybíráme polštář dle jeho vlastností a vašich potřeb
Když se v noci potíte:
- Polštáře proti pocení a termoregulační polštáře jsou prodyšné a zajistí, že se budete budit hezky v suchu. Zvážit můžete také polštáře s chladivým efektem - najdete mezi nimi i polštáře z paměťové pěny s chladivou gelovou pěnou, které jsou obzvláště vhodné, pokud ještě potřebujete pevnější oporu nebo vás trápí bolesti krční páteře - oblíbený je například anatomický polštář ClimaActive Cool.
- V nabídce termoregulačních polštářů
Když vás trápí bolesti zad a krční páteře:
- Vybírejte ze zdravotních polštářů, které umí rovnoměrně rozkládat váhu těla, čímž napomáhají k uvolňování krčních svalů a obratlů. Jsou vhodné pro náročné spáče, kteří preferují kombinaci klasického a anatomického polštáře, u kterého si budou moci nastavit výšku dle své potřeby. Najdete mezi nimi jak polštáře z peří, tak varianty z latexových či paměťových tyčinek. Nejprodávanějším polštářem této kategorie je polštář Mirabell Visco.
- Skvělou volbou je také anatomický polštář z paměťové pěny. Paměťová pěna reaguje na změny teplot a podle toho mění svůj tvar. jsou také velmi vhodné pro alergiky, jelikož pěna zabraňuje výskytu roztočů. V nabídce anatomických polštářů najdete polštáře s různými funkcemi - chladivé, masážní či s nastavitelnou výškou.
Když potřebujete odolný polštář, který můžete prát na vysoké teploty:
- Pokud potřebujete udržovat vysoký hygienický standard, vybírejte z nabídky odolných vyvařovacích polštářů.
Pokud hledáte polštář vhodný pro alergika:
- Zvolte antibakteriální polštář s ochranou proti roztočům - vybírat můžete hned z několika typů a materiálů.